Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ

Wyszukiwarka

Wszystkich filmów w bazie: 62, zdjęć: 2790
Jeśli poszukujesz zdjęć Częstochowy zapraszamy na nowy serwis poświęcony temu miastu: www.panorama42200.pl
Jura z lotu ptaka.pl - Kościół pw. św. Mikołaja w Truskolasach - Perła szlaku architektury drewnianej

Kościół pw. św. Mikołaja w Truskolasach

Kościół został zbudowany staraniami Józefa Winnera w roku 1737, konsekracja świątynia miała miejsce 26 listopada 1746 r. Do 1810 r. kościół podlegał parafii św. Marcina w Kłobucku, która należała do Zakonu Kanoników Regularnych. Świątynia była kilkukrotnie remontowana: w 1835 r. naprawiono i obniżono pochylone wieże, obniżono poziom dachu i pokryto go na nowo gontami, w latach 1871-1881 odnowiono wnętrze. W 1877 wichura uszkodziła jedną z wież kościoła tak mocno, że podjęto decyzję o ich rozbiórce. W 1881 ściany oszalowano deskami. W latach 80. XX wieku dach kościoła pokryto blachą.
W latach 2006-2007 przeprowadzono gruntowny remont kościoła, w wyniku którego między innymi wymieniono zniszczone elementy konstrukcyjne (podwaliny, część belek zrębowych i słupów, część belek więźby), wymieniono deski sklepienia pozornego oraz przywrócono gont na dachu i ścianach.

Bibliografia: Wikipedia


Copyright 2021 © Jura z lotu ptaka.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie zdjęć bez zgody Autora zabronione.
W przypadku chęci wykorzystania materiałów, kontakt pod adresem info@jurazlotuptaka.pl
Znajdziesz nas także na:
     

Top